«

»

Pozvánka – Stretnutie čitateľov krás Slovenska – Veľká Javorina (autobusový zájazd)

 

87826c23945dc2f4f0c7c19afecce167


Termín:   sobota 28 mája 2016

Zraz zúčastnených :  6:45 hod.

Miesto zrazu: Košeca ZŠ

Odchod autobusu: 7:00 hod.

Destinácia zájazdu: Veľká Javorina (969,8 m n. m), oblasť Bielych Karpát, okres Nové mesto nad Váhom

Výstroj: turistická

Predpokladaný plán trasy: Košeca – Stará Turá – Holubyho chata – Veľká Javorina – Ľubiná – Košeca

Predpokladaný príchod domov: 18:00 hod.

Predpokladaný stav počasia v danej lokalite: polojasno 26 ° C

Poplatok účastníka: člen OKST Košeca        4 eurá                                                                                                                                        člen TOM   Košeca        2 eurá                                                                                                                                                           ostatní         5 eur      

    ZÁVÄZNÉ PRIHLÁSENIE SPOLU SO ZAPLATENÍM ÚČASTNÍCKEHO POPLATKU  JE MOŽNÉ VYKONAŤ DO 20.5.2016 a to u pána Antona ŽIVČICA jun. prostredníctvom telefónneho čísla 0907 502 849.      

 

Vedúci akcie, ktorý v prípade záujmu poskytne podrobnejšie informácie: A. Živčic jun. (č. t. 0907502849)

 


  Mapový podklad – www.freemap.sk :

JAVORINA                                

                                                                                       


 

VIAC INFO o cieľovej destinácii . . .

 

    Veľká Javorina[1] (969,8 m n. m.[2]) je najvyšší vrch pohoria Biele Karpaty, nachádza sa v jeho juhozápadnej časti. Z geologického hľadiska je masív Veľkej Javoriny tvorený paleogénnym flyšom, v ktorom sa striedajú hrubšie vrstvy pieskovca s tenšími vrstvami ílovitých bridlíc. Vrchol sa nachádza na slovenskej strane a má tvar širokého plochého chrbta. Je odlesnený a pokrytý je rozsiahlou lúkou.

Veľkou Javorinou prebieha štátna hranica medzi Slovenskom a Českom. Dané územie výrazne podlieha ľudským zásahom. Na vrchole stojí vysielač Veľká Javorina, z dolín sem smeruje asfaltová komunikácia – rovnako z moravskej ako aj slovenskej strany. Veľká Javorina je aj vyhľadávaným lyžiarskym strediskom. Vleky sú postavené najmä na slovenskej strane. Na slovenskej strane stojí aj viacero súkromných chát rovnako ako aj najznámejšia a verejnosti prístupná – Holubyho chata.

Veľká Javorina je oddávna považovaná za jeden zo symbolov svedčiacich o dobrých vzťahoch medzi Čechmi a Slovákmi o čom svedčí i kameň na vrchole Javoriny s nápisom: „Tu bratia vždy sa stretať budú.“ Každoročným letným podujatím sú na vrchole Javoriny Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov. Tieto slávnosti nadväzujú na tradície, ktoré zaviedli ešte naši predkovia – Štúrovci, ktorí sa tu stretávali s osvietencami z Moravy a Čiech.

O autorovi

Andrej Jakuš