«

»

INFO: Týždeň spoločnej turistiky v Národnom parku Nízke Tatry (Jánska dolina)

.…vyberte sa s košeckými turistami na návštevu jednej z najmalebnejších dolín najväčšieho národného parku v našej krajine…


 

…stručné info o cieli nášho putovania…

 

Národný park Nízke Tatry

 

Národný park Nízke Tatry (skr. NAPANT) je národný park na strednom Slovensku medzi údoliami riek Váh a Hron. Národný park a jeho ochranné pásmo zaberá celé horské pásmo Nízkych Tatier. Má rozlohu 728 km² a jeho ochranné pásmo 1 102 km², čím je to rozlohou najväčší národný park na Slovensku.

Dominujúcim rastlinným spoločenstvom v NP Nízke Tatry je les, ktorý pokrýva asi 70% z celkovej rozlohy. Plošne najrozšírenejšie sú zmiešané lesy s bukom lesným (Fagus sylvatica), jedľou bielou (Abies alba), smrekom obyčajným (Picea abies), javorom horským (Acer pseudoplatanus), javorom mliečnym (Acer platanoides) a jaseňom štíhlym (Fraxinus excelsior), ktoré prevládajú v západnej a južnej časti národného parku.

Približne od 1500 m n.m. začínajú porasty kosodreviny, ktoré boli na mnohých miestach v minulosti činnosťou človeka odstránené. Vďaka hustým a vzájomne poprepletaným konárom kosodreviny v tejto zóne môžeme vidieť len málo vzrastom vyšších druhov, najčastejšie sú brusnica čučoriedková i obyčajná (Vaccinium myrtillus, V. vitis-idaea) a tráva metluška krivolaká (Avenella flexuosa).

Veľmi hodnotná a zaujímavá flóra je na vápencových bralách a sutinách. V oblasti Demänovských vrchov a Salatína sú prítomné všetky typické druhy rastlín, ktoré na Slovensku možno vidieť v týchto biotopoch. Horné okraje skál zaberajú presvetlené reliktné porasty borovice lesnej (Pinus sylvestris) s poniklecom slovenským (Pulsatilla slavica), ranostajom pošvatým (Coronilla vaginalis), dušovkou alpínskou (Acinos alpinus).

Rôznorodé typy biotopov, členitý reliéf, rozľahlosť a neprístupnosť niektorých častí územia podmieňuje aj druhovú pestrosť živočíšstva. Žijú tu takmer všetky západokarpatské horské a vysokohorské druhy, z ktorých viaceré sú endemické a reliktné. Domov tu nachádzajú vzácne druhy hmyzu a iného drobného živočíšstva, ale i veľké cicavce, vzácne šelmy a početné vtáctvo. Medzi najznámejšie živočíchy Nízkych Tatier patrí kamzík vrchovský tatranský (Rupicapra rupicapra tatrica). Súčasná populácia kamzíka v Nízkych Tatrách žije vyše 30 rokov. Je potomstvom 30 jedincov, ktoré boli do tohto územia postupne umelo vypustené z Vysokých a Belianskych Tatier v polovici 70-tych rokov 20. storočia.

 

 

Jánska dolina

 

Jánska dolina je približne 15 kilometrov dlhá dolina na severnej strane Nízkych Tatier.

Preteká ňou potok Štiavnica, ktorého meno nesie aj horná časť doliny. Celou jej dĺžkou prechádza modro značkovaný chodník z Liptovského Jána až na hlavný nízkotatranský hrebeň ku Chate M. R. Štefánika v Ďumbierskom sedle.

 


Dátum konania: 28. august – 3. september 2022

Miesto konania: Jánska dolina, Liptovský Ján, okres Liptovský Mikuláš , región Liptova, VÚC Žilina

Vedúci akcie, ktorý v prípade záujmu poskytne podrobnejšie informácie: Radovan Kolembus (č. t. 0911361 919)                     

Cestovné: uhradené z fondov KST v Košeci

 Z organizačných dôvodov, kvôli potrebe zabezpečenia ubytovania a dopravy, je vhodné prihlásiť sa s dostatočne veľkým predstihom !!!  Najneskôr do  15. mája 2022  a to u vedúceho tohto turistického podujatia p. Radovana Kolembusa na telefónnom čísle 0911 361 919. 


O autorovi

Andrej Jakuš

Pridaj komentár