«

»

INFO: Týždeň spoločnej turistiky Západné Tatry – Roháče s Oravou

 

 

   Objavujte spolu s nami krásu slovenských tradícii v jednej z naj-rázovitejších oblastí Slovenska pod majestátnymi vrcholmi Roháčov. . . 


                           …pár informácii o cieli nášho putovania …

 

Región ORAVA tvoria okresy Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín. Orava sa rozprestiera v severozápadnej časti Slovenska v Žilinskom kraji. Leží tu jeho najsevernejší bod: Babia hora (obec Oravská Polhora) na štátnej hranici s Poľskom. Malá Fatra, Chočské vrchy a Roháče sú rajom pre turistiku. Okrem povodia potoka Sestrč pri Malatinej celé územie Oravy odvodňuje rieka Orava. Umelé vodné plochy reprezentuje Oravská priehrada a Vyrovnávacia nádrž Tvrdošín. Z prírodných jazier sú to Roháčske plesá. Historickou a technickou zaujímavosťou sú tajchy.

Z Oravy pochádzal aj známy spisovateľ Pavol Ország Hviezdoslav. Tradičnými remeslami Oravy sú hrnčiarstvo, keramika a pláteníctvo. Orava je typická čistým vzduchom, zdravým prírodným prostredín, úžasnými prírodnými krásami, ale aj mnohými historickými vzácnosťami a pamiatkami. Ponúka široké možnoti pre turistiku a rôzne druhy športov. Najkrajším symbolom Oravy je Oravský hrad vypínajúci sa na skale v obci Oravský Podzámok. Pamiatky ľudovej architektúry môžeme nájsť v pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry v Podbieli a v múzeu oravskej dediny v Zuberci. Najvýznamnejšími predstaviteľmi sakrálnej architektúry sú drevené kostoly v Tvrdošíne, Leštinách a Istebnom. Z hľadiska turistickej príťažlivosti patrí k najrozvinutejším juhovýchodná časť Oravy, kde zasahujú Západné Tatry s centrami Zuberec, Habovka a Oravice. Zuberec je známym východiskovým bodom pre turistické túry do Roháčov. Priamo v obci sú dva menšie lyžiarske svahy, pričom len 7 km od Zuberca sa nachádza známe lyžiarske stredisko Zverovka. Popularita Oravíc začala prudšie rásť v poslednom čase, vďaka novej zjazdovke so štvorsedačkovou lanovkou a aquaparku, ktorý ponúka celoročné kúpanie v termálnej vode. Metropola dolnej Oravy – Dolný Kubín je zaujímavá hlavne v zime vďaka blízkosti najväčšieho Oravského lyžiarskeho strediska – Kubínska hoľa. Neďaleko Dolného Kubína, na ceste do Terchovej, sa nachádza aj malebná obec so zachovalými ľudovými tradíciami Zázrivá, ktorá je východiskovým bodom na túry. V zime sa dá okrem Kubínskej holi lyžovať aj v Malej Lučivnej, alebo kúsok ďalej vo Vrátnej. Prirodzeným turistickým centrom hlavne v letných mesiacoch je severná oblasť v okolí Oravskej priehrady s okresným mestom Námestovo vhodná na vodné športy.

V obci Slanica, zatopenej vodami Oravského jazera stál kedysi na kopci kostol. Aj dnes ešte stojí na svojom pôvodnom mieste, len z tým rozdielom, že z kopca sa stal ostrov uprostred Oravskej priehrady, zvaný Ostrov umenia. V kostole je pevne nainštalovaná expozícia slovenskej ľudovej tvorby. Nachádza sa tu tiež socha Antona Bernoláka, prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny, rodáka zo Slanice, a lapidárium. Ostrov je možné navštíviť v rámci plavby loďou po Oravskej priehrade.


Dátum konania: 25. augusta – 31. augusta 2019

Miesto konania: Habovka, okres Tvrdošín, Horná Orava, VÚC Žilina

Vedúci akcie, ktorý v prípade záujmu poskytne podrobnejšie informácie: Marián Jarnik ( č. t. 0907 601 150)                                                                                                                                                                                           Cestovné: uhradené z fondov KST v Košeci

Cena ubytovania:  15 eur / noc

    Z organizačných dôvodov, kvôli potrebe zabezpečenia ubytovania a dopravy, je vhodné prihlásiť sa s dostatočne veľkým predstihom !!!  Najneskôr do  4. augusta 2019  a to u vedúceho tohto turistického podujatia p. Mariána Jarníka na telefónnom čísle 0907 601 150. 


O autorovi

Andrej Jakuš

Pridaj komentár