«

»

POZVÁNKA: Návšteva Punkevní jaskyne spojená s prehliadkou najväčšej priepasti svojho druhu v strednej Európe – priepasti Macecha v ČR (autobusový zájazd)

. . . krátke info o cieli nášho putovania . . .

Macocha je najznámejšia priepasť Moravského krasu a súčasťou jaskynného systému Punkevní jaskyňa. Priepasť je v národní přírodní rezervace Vývěry Punkvy v CHKO Moravský kras, 6 km východne od mesta Blansko.

Priepasť Macocha vznikla postupným zrútením mohutných jaskynných priestorov o niekoľkých poschodiach a tvorí monumentálnu časť Punkevních jaskýň. Rozloha priepasti je zhruba 174 x 76 m, hĺbka je 138,5 m k hladine Dolního jezírka. Rozmery priepasti umožňujú jej celkové denné osvetlenie a preto je radená do kategórie priepastí „Light hole“ (v tejto kategórii je Macocha najhlbšia v strednej Európe). Pod hladinou Dolního jezírka sa skrývajú ďalšie podzemné priestory, zatiaľ preskúmané do celkovej hĺbky priepasti 187 m.

Prvá písomná zmienka o zostupe do priepasti pochádza z roku 1663. Na počiatku 20. storočia tu prevádzal rozsiahly výskum profesor Karel Absolon a jeho výskum ho doviedol až k objavu Punkevních jaskýň Macošských vodných dómov, cez ktoré preteká riečka Punkva. Od roku 1914 je dno Macochy súčasťou prehliadky Punkevních jaskýň. Návštevný chodník vedie pod skalnými prevismi a pod mohutným portálom jaskynného dómu.

Pozoruhodný je tiež vodný režim oboch jazierok – horného (prítokové) o hĺbke 13 m a dolného hlbokého asi 49 m. Ich hladiny silne kolísajú a za extrémnych povodňových stavov vystúpajú spolu s prívalmi vôd z Amatérskej jaskyne až o niekoľko metrov a zalejú dno priepasti.

Do priepasti je možné nahliadnuť z dvoch mostíkov – horného od hotela Macocha a od dolného. K priepasti je možný prístup kabínkovou lanovkou od vchodu Punkevních jaskýň, alebo cestou od Ostrova u Macochy.


Termín:   sobota 15. júna 2024

Zraz zúčastnených :  4:35 hod.

Miesto zrazu: Košeca, parkovisko pred bývalou reštauráciou Motorest

Odchod autobusu: 4:45 hod.

Destinácia zájazdu: priepasť Macecha Punkevní jaskyna , CHKO Moravský kras, kat. obce Vavřinec , okres Blansko, Juhomoravský kraj, ČR

Výstroj: turistická

Predpokladaný plán trás:

Varian A: Košeca – Vilemovice – Horný mostík priepasti Macecha – Dolný mostík priepasti MacechaPod Salmovkou – Čertove vrata (skalný útvar) – Punkevní jaskyňa (vchod) a späť

Alternatíva B: Košeca – Vilemovice – Horný mostík priepasti Macecha -Dolný mostík priepasti MacechaPod Salmovkou – Čertove vrata (skalný útvar) – Punkevní jaskyňa (vchod) – Skalná veža Kuň a PolicejníPustý žľab Skalný mlýn (hotel) – Křenkův pomníkVilemovice – Košeca

Náročnosť:  ľahká nielen vhodná, ale priam stvorená pre seniorov a rodiny s deťmi

Poplatok : Členovia KST Košeca:

dospelí……………………………………………………………………………………….15 eur

deti do 18 rokov, dôchodcovia nad 70 rokov a ŤZP……………………..……………..10 eur

Ostatní (bez platného členstva): ………..……………,………………………………….20 eur

Vzdialenosť: 3,2 km s prevýšením 135 v. m., ktoré spolu prekonáme za zhruba 35 minút (Variant A) / 6 km s prevýšením 170 v. m., ktoré zvládneme spoločným tempom zhruba za poldruha hodiny  (Alternatíva B)

Predpokladaný príchod domov: 19:00 hod.

Predpokladaný stav počasia v danej lokalite: polojasno 28° C

ZÁVÄZNÉ PRIHLÁSENIE SPOLU SO ZAPLATENÍM ÚČASTNÍCKEHO POPLATKU  JE MOŽNÉ VYKONAŤ DO 26.5.2024 a to u pána Radovana Kolembusa prostredníctvom telefónneho čísla  0911 361 919.

Vedúci akcie, ktorý v prípade záujmu poskytne podrobnejšie informácie: R. Kolembus (č. t. 0911361919)

O autorovi

Andrej Jakuš

Pridaj komentár